Класификација на завртка Транспортни

(1) вертикални завртка Транспортни

Ротирачкото брзината на завртката на вертикална завртка Транспортни е повисока од онаа на обичните завртка Транспортни. Под дејство на центрифугална сила, триење е генерирана помеѓу материјалниот и на комората. Ова го спречува триење на материјалот од ротирачкото сечилото заедно со спирала и ги надминува тежината на материјалот паѓа, со што се реализираше вертикално пренесување на количината на material.This машина за пренос е мал, пренос висина е мал, ротирачки брзина е висока, потрошувачката на енергија е big.It е особено погоден за пренесување на прашкаст и зрнести материјали со добри флуидност, што главно се користи за укинување на материјали. висина на кревање е обично не повеќе од 8 метри.

dsfe
4530305890e305490529738d96f3220a

(2) хоризонтални подвижна завртка

Кога материјал во фиксна во слот машина, поради тежината на материјалот и неговата сила и триење помеѓу слот машина, материјал натрупување на дното во машина не ротира со спирала, а само во ротирачки спирала неиздржана доведени до се движи напред, не како ротирачки орев по должината на ротација на завртката за translational движење, за да се постигне целта на пренесување material.The машина е погодна за мулти-точка утовар и растовар, и може да се меша, предизвика или да се ладат истовремено во пренесување. Чувствителни на преоптоварување, лесно да го приклучиш; Материјалот е дробење загуба, структурата на хоризонтална подвижна завртката е едноставен, лесен за инсталација, одржување и смена.

Погодно за хоризонтален или малку наклонети континуирано униформа пренесување на лабава материјал, температурата на работна средина е -20 ~ 40 ℃, температурата за транспорт на материјал - 20 ~ 80 ℃ Нејзината ротирачки брзина е релативно ниска во споредба со вертикалната лента, главно се користи за хоризонтална или мали трансфер склоност за материјали, на растојание транспорт е генерално не е поголема од 70 метри.

(3) завртка цевка (ролери подвижна) подвижна

транспортер спирала цевка е заварени во внатрешноста на цилиндрични школка континуиран спирала сечилото, цилиндрични школка ротира со нож спирала заедно. Се должи на центрифугална сила и триење, додаде материјал ротира со станбен и е укината, материјалот под дејство на гравитацијата и да се спуштаат по површината на спирала, направи материјал со спирала ротација цевка за да се реализираат материјалот што треба да се движи напред, како не ротира заедно ротација на завртката орев за translational движење, за да се постигне целта на пренесување материјал.

FSE

Ниска потрошувачка на енергија и ниски трошоци за одржување; Кога ги хранат на крајот, тоа може да се прилагодат на барањата на нерамна хранење, и може да се заврши различни технолошки барања, како што се транспорт, мешање и мешање во исто time.It е погодно да се вчита и истовар мулти-точка, и може да се пренесе со материјали повисока температура. Погодно за хоризонтална пренесување на висока температура материјали; Таа има добра приспособливост на материјали со висока температура, нерамна материјал снабдување, анти-дробење и барања анти-загадување, како и процес кој бара мулти-точка за утовар и истовар. Пракса се покажа дека таа е ефективна во транспорт на цемент клинкер, сува варовник, фосфат руда, ilmenite во прав, јаглен и згура.

големина на честички на материјалот додадена на крајот од влезот не треба да биде поголема од 1/4 дијаметар на навој. големина на честички на материјали од влезот на средно храна не треба да биде поголема од 30мм. Со цел да се обезбеди на цилиндарот не произведува деформација, температура полнење мора да се контролира под 300 ℃. На абразија на ножот и преку е многу сериозна при пренесување на суровини.

sdfe

(4) флексибилни завртка Транспортни

вретено завртката на оваа машина е флексибилен, па на подвижната лента може да се организира во согласност со кривата на просторот. Според процентот на должината на хоризонтални и вертикални делови (големи натопи) во изгледот линија, неговите работни принцип е дизајниран во согласност со обичните завртка Транспортни или вертикална завртка Транспортни.

За пренос линија треба да се произволно да се организира во согласност со кривата на простор за да се избегне ситуацијата на материјал трансфер; Кога премногу материјал или цврст материјал се става во школка машина, спиралата ќе плови слободно, без blocking.The бучава е small.It главно се користи за хоризонтална и вертикална пренесување на материјали во исто време. На брзината на ротација генерално се бара да биде повисока од 1000R / мин во вертикална трансмисија.


Време на мислењето: Aug-15-2018
WhatsApp Online Chat !